Odchod z Tesly a přestup do VSK RájecPasted Graphic
Na podzim roku 2011 jsem přihlásil Matěje a pak i sebe do Tesly Brno. Byla v tom i trocha nostalgie, na "Louce", jak jsme loděnici Tesly a přilehlému pozemku u volejovité řeky říkali, jsem trávil téměř před třiceti lety desítky hodin měsíčně a někdy i týdně. Když nastalo jaro, na rande jsem nechodil do parku nebo do kina, ale na loděnici Tesly, dívku přinutil vtěsnat se do slalomové lodi a frčeli jsme po Svratce. Něžná slova do ouška jsem šeptal v romanticky zasmrádlém prostředí brněnského veletoku, popravdě, spíše řval povely - přitáhni, zaber... Kde jsou ty časy.

Pasted Graphic 1
Tak když jsme začali po letech závodit, přihlásili jsme se zase do Tesly, ale v loděnici jsme za tuto novodobou etapu vůbec nebyli. Jen při občasném průjezdu s dětmi kolem loděnice (po vodě) jsem vylezl z lodi, postál za zamčenou bránou, porozhlédnul se po mohutných stromech okolo a zavzpomínal na velmi významnou součást svého mládí, i když bohužel krátkou. Nostalgii nahrává i to, že na těch stromech už nevisí branky a nikdo zde netrénuje. Ani my. Jezdit autem na klidnou vodu bez branek nemělo pro trénink smysl, když jsme měli totéž pár metrů od domu.

Zcela nezávislé a samostatné ježdění po závodech nám zpočátku vyhovovalo. Moc jsem neřešil, kdo všechno a jak oddíl řídí, já jsem na tom neměl a ani nechtěl mít podíl a vedení se ani nezajímalo o činnost našich dětí. Každoročně jsme platili příspěvky a za závodní výsledky našich dětí oddíl dostal nějaké peníze, na jakoukoliv podporu jejich výcviku nebo závodění z toho nebyla použita ani koruna. Po třech letech jsem začal uvažovat o tom, že se dáme nějak dohromady s různými slalomáři, kteří se v Brně pohybují a nejsou v KK Brno, nabereme děti z vodáckého kroužku a z Tesly uděláme rozvíjející se brněnský oddíl.
Pasted Graphic 2
Na podzim 2013 jsme byli pozváni na to, abychom prezentovali oddíl kanoistiky na 30. výročí areálu Tesly. Děti předváděly dost dlouho eskymácké obraty. Po skončení jsem se sešel s vedením kanoistického oddílu s tím, že když jsme schopní Teslu reprezentovat v případě takovýchto událostí i na závodech a když chceme oddíl rozšířit, potřebovali bychom také základní přístup ke komunikaci s okolím. Chtěl jsem tři věci, povolení udělat oddílu webové stránky, dostávat informace ze svazu ČSK DV a podporu oddílu v úsilí o postavení vodáckého kanálu v Brně. Dopadlo to pro mě nečekaným výsledkem. Informace ze svazu mi budou podle uvážení přeposílány, kanoistika Tesly nemá zájem o nábor dětí, webové stránky jsou zbytečnost a kanál nikoho nezajímá. Tak jsem nedostal informaci o konání mimořádné konference ČSK DV, které jsem se kvůli některým aktivitám potřeboval zúčastnit. O tom, že by někdo za oddíl jel na oslavy 100. výročí nebo že by tam dokonce poslali mně už byla úplná utopie, naštěstí mě tam díky Jirkovi Šťastnému z Racka pozvali turisté. Dal jsem tedy na stanovisko vedení oddílu kanoistiky, že chce zůstat oddílem s individuálním ježděním na závody a že si mám najít jiný oddíl.

Strávil jsem dva měsíce hledáním možností, jak obnovit nějterý z brněnských oddílů. Navštívil jsem vedoucí Centra sportovních aktivit při VUT Brno a zvažovali jsme možnost zřízení oddílu kanoistiky. Paní vedoucí byla velmi vstřícná, ale bohužel je v Brně zcela jiný vztah vysokoškolských sportovních klubů a univerzit a technicky nebylo možné takto oddíl založit. Dále jsme uvažovali o možnosti přejít pod stávající oddíl Technika Brno a nebo založit závodní sekci v oddílu Racek DDM. Vedení těchto oddílů bylo velmi vstřícné, ale narazil jsem na organizační problémy, které by se daly vyřešit jen v delším čase, než jsme na to měli.

Pasted Graphic 3
Na různých turistických akcích jsme potkávali vodáky z Rájce, pamatuji si, že kdysi dávno, když jsme s Alicí jezdili po Svitavě, měli dokonce u loděnice branky a jezdili slalom. Od vedoucího klubu má Matěj i první singl, na kterém začal jezdit. Pak jsme se vídali na bazénu v Blansku na eskymácích. Vedoucí se hned zajímal o naše děti a když jsem zjistil, že je oddíl registrován v ČSK DV, požádali jsme o přestup. Oddíl nás přijal velmi hezky, přesně to, co bylo na Tesle nemožné, jsme zde zrealizovali za den. Otevřel se prostor k výcviku dětí, ke společným akcím a další spolupráci. Na jedné straně tím ztrácíme to hlavní, kvůli čemu jsem chtěl oddíl zakládat - aby byly v Brně dva nezávislé oddíly. Na druhé straně, my nejsme z Brna, máme to do Rájce jen o pár kilometrů dál než do Brna a časově je to rychlejší. Věříme, že se k nám třeba někdo přidá právě z oblasti Blanska a nebo i Boskovic, kde sídlí naše firma a kde jsem se narodil.

Stránky slalomu ve VSK Rájec jsou zde.