Začátek


Závodění


Vrátili jsme se domů a šli se přihlásit do oddílu kanoistiky Tesly Brno. Tak ukažte, co umíte, vybídl nás trenér.
Nasedli jsme do lodi a razantními záběry jsme vyrazili dopředu. Kolem stojící členové oddílu propukli v hlasitý smích a vysvětlili nám, že takto pádlují všichni, kdo jezdí turisticky. V dalších letech jsme se naučili držet pádlo a především ruce tak, aby nás po pár metrech proti proudu nebolely, pak jsme se rok dřeli na sjezďáku a konečně se dostali ke slalomu. Jenže v tu chvíli si to kolega rozmyslel a já jsem musel přesedlat na singla - zrovna nebyl po ruce háček.
Chvilku mi to závodění docela šlo, problém byl ale v tom, že se všechny závody odehrávaly v podstatě na voleji. Kromě Víru, kde jsme museli s lodí pochodovat několik kilometrů od ubytovny pod hráz a pak se jezdilo přesně hodinu, nebyla v okolí Brna žádná pořádná voda. Zdá se mi, že se to od té doby moc nezměnilo, v Čechách je kousek od sebe několik kanálů, v Brně a okolí není nic. Když se pak vypravil závodní oddíl někam na Horní Bečvu nebo na Kamenici, většinou jsem tam rozmlátil loď.
Normálně nenormálně na vodě

Přes turistiku opět ke slalomu


Nakoupili jsme postupně hromadu starších slalomových lodí a začali jezdit na řeky, někdy jen sami s Matějem a nebo s vodáckým oddílem Racek Brno. Bohužel organizovaní turisté poněkud propadli absurdnímu závodění nazvanému Český pohár vodáků. Za nerovných podmínek, daných různými typy lodí a především úplně nesmyslně postavenými brankami, se ženou po řece, místo aby si někde užili, jinde vylezli a odpočinuli. Prostě turistika na čas je jako sezení u táboráku na čas. Vůbec jsme na ně nezanevřeli, naopak s organizátory občas diskutuji o nejlepších pravidlech, ale pro pořádné ježdění jsme přešli ke slalomu.

Pak jsme se díky snaze o stavbu kanálu a o znovuobnovení ježdění slalomu v Tesle seznámili se slalomáři z USK, kteří nám velmi pomohli ve všem, co jsem měl v plánu tady v Brně udělat, pomohli nám Pytlák Říha, Milan Bílý i Jirka Rohan. A tak jsme začali zase závodit. Prvně Matěj, pak jsem se musel přidat já, protože Matěj neměl komplice na debla a

Další vynikající kamarádi, kteří žijí slalomem, jsou Galuškovi v Sušici. Vláďa založil firmu Galasport a staví lodě a pádla pro slalomáře na celém světě. Vyvinulo se to tak, že k nim do Sušice jezdíme na vodu úplně nejraději ze všech míst. Matěj odjel s Toničkou Galuškovou několikatery závody a pro Emu byla Tonička velkým příkladem v tom, aby ji závodění začalo bavit. Společně jsme několikrát sjížděli Otavu zcela turisticky na zcela neturistických lodích. Následně se Tonička stala mistryní světa.


Více o tom je na samostatné stránce zde.


Možná že by bylo lepší napsat "rádi se stěhujeme". VSK Rájec je totiž skvělý oddíl . Dvě zimy jsme s nimi trávili na bazénu v Blansku, děti se prvně naučily eskymovat a v dalším roce se zdokonalily, Matěj zvedá rukama bez pádla a Ema odložila brýle a přestala jí vadit voda v nose.
S VSK Rájec jsme sjeli párkrát Svitavu, Dunajec, Poprad a původní koryto Váhu.
Naše rodina na vodě
- Ema s Matějem jezdí závodně. V současné době závodí za VSK Rájec. V roce 2013 to vytáhli na vicemistry republiky v žákovském slalomu, v roce 2014 Ema vyhrála Český pohár žáků a Mistrovství ČR ve své kategorii. Oba mají vyjetou nejvyšší národní soutěž - Český pohár. V poslední době, díky znovuzavedení kategorie C2Mix, jezdí spolu zase víc na deblu.
- Maminka Alice jezdí občas s námi turistiku a zajišťuje přesuny osob a materiálu. Její nejoblíbenější plavidlo na letní Otavu je slalomový singl. Na těžší řeky, jako je Tara, preferuje gumák.
- Klárka jezdí občas s námi, naposledy excelovala na slalomovém singlu a v motorkářské kombinéze na jezu v Sušici.
- Anča jezdí už jen se svou partou letní vodu,
- Julča párkrát jela s Alicí nebo Klárkou, pak si ale oblíbila singl. Po dvou dnech vodácké praxe na něm jezdila na kanálu v Křivoklátě.
- Tatínek Lubor už jen sleduje ze břehu na kanálech, kde se bojí sám jezdit, nebo dělá rozhodčího. Jednou za rok se vrhne do divokých peřejí Jihlávky v Kounicích a závodí s hlavním cílem to vůbec dojet do konce a nedostat infarkt.