


Půjčovny jsou dnes všude, plastové otevřené lodě vydrží skoro všechno a nestojí to zase tak moc. Pokud máte v garáži starou Vydru nebo Vertexku, je to taky dobrá volba, ale není dobré s ní sjíždět jezy, které mají na začátku vyšší schod, než asi tak půl metru. .

Hodně lidí dnes volí nafukovací lodi. O těch píšu o kousek dále. Tyto lodi jsou stabilní, snadno se skladují, ale moc nejedou a hlavně si na nich vodu nevychutnáte.



K lodím z půjčovny standardně dostanete pádla a vesty, případně i barely. K vlasní lodi je potřeba tyto věci opatřit. Pádlo by mělo sahat zhruba po bradu. Dále doporučuji si vzít:
Větší molitany na vytírání vody z lodi, při průjezdu těžšími úseky mohou sloužit jako podložky pod kolena.
Vodní obuv. Kecky, se kterýma se nebojíte vlézt do vody, sandály nebo i něco speciálního, pro ty, co v lodi klečí.
Lano, alespoň 10 m. Účelů použití je asi 573 a nemůžu je zde ani vypsat. Hlavně tahání lidí, lodí, sušení, přivazování,
Příležitostní vodáci pohrdají často vestami a přilba je pro ně naprosto exotický prvek výbavy. Je pravda, že na vodě se z 99.9% případů nic nestane i v dost hrozivě vypadajících situacích. Já osobně jezdím raději i lehkou vodu ve vestě. Předloni jsme si půjčili na den otevřené plastové lodě a při pobytu v Táboře si sjeli úsek do Bechyně. Jenže zrovna byl velký nadstav a při sjíždění jednoho jezu jsem se potopil, loď nebyla zabezpečená a bez vesty bych ji neudržel na hladině - uplaval jsem asi půl kilometru, než jsem se dostal i s lodí ke břehu.
V Krumlově se zase Matěj tak praštil o hranu jezu do hlavy (při průjezdu válcem), že nemohl jet dál. Přitom měl helmu, kdyby ji neměl, skončilo by to mnohem hůř, a to byla jen Vltava.